Jak vznikají strie
Za jich vznik může ztenčení, ochabnutí a následné rozrušení kolagenových a elastinových vláken. Ve výsledku se objevují červené až fialové praskliny různých hloubek, které s časem blednou a přecházejí do podoby typických dlouhých perleťových linií. Barevnost strií závisí na množství pigmentu v pokožce a je individuální pro každého jedince. Místa, kde se strie vytvoří, mohou být drsnější, hrbolatější a mohou mít prohlubně. Typickými obdobími pro vznik strií jsou těhotenství, rychlý růst během puberty a přibírání na váze či svalech.
Další tipy pro zdraví a krásu
Začínající strie
Nejčastějším prvním signálem vznikajících strií je svědění způsobené napínáním kůže. Tyto symptomy naznačují, že elastinová a kolagenová vlákna v kůži jsou poškozena a dochází k úbytku kolagenu. V této fázi je nejlepší začít pravidelně hydratovat a promazávat pokožku.
První fáze: Striae Rubra (červené a fialové strie) – v této fázi může cvičení pomoci urychlit hojení jizev. Červenofialová barva je způsobena viditelnými cévami, které prosvítají skrz nekompaktní vrstvu kůže. Tyto strie jsou obvykle velmi citlivé a nechráněné.
Po 7 až 12 měsících začínají ztrácet svou barvu a mohou se zblednout nebo ztmavnout, v závislosti na individuální pigmentaci kůže a tónu pleti.
První fáze: Striae Rubra (červené a fialové strie)
V této fázi může cvičení pomoci urychlit hojení jizev. Červenofialová barva je způsobena viditelnými cévami, které prosvítají skrz nekompaktní vrstvu kůže. Tyto strie jsou obvykle velmi citlivé a nechráněné.
Po 7 až 12 měsících začínají ztrácet svou barvu a mohou se zblednout nebo ztmavnout, v závislosti na individuální pigmentaci kůže a tónu pleti.
Druhá fáze: Striae alba (světlé strie)
Cévy se postupně stahují a červené linky se mění na bílé nebo stříbřité v důsledku tuku pod kůží. S časem mohou strie ještě více zblednout. Pigmentace v oblasti strií se snižuje a celá postižená oblast se zužuje. U osob s blond vlasy zůstávají strie stříbřitě bílé, zatímco u jedinců s vyšším pigmentem v kůži mohou mít světlejší béžovou barvu.
Skupiny se zvýšeným rizikem výskytu strií
Nejčastější ohroženou skupinou jsou ženy během těhotenství a raného mateřství. Těhotenství s sebou nese koktejl hormonálních změn, zrychlený přírůstek hmotnosti a sníženou elasticitu kůže, což zvyšuje riziko vzniku strií. Velmi podobně je na tom také puberta, která je v bouřlivosti tělesných změn hormonálního i fyzického charakteru, také velmi intenzivním obdobím. Jakákoliv změna objemu je riziková. Přibývání svalů i tuků je faktor výrazně ovlivňující pravděpodobnost vniku strií. Ohroženi jsou kulturisté i lidé s nadváhou.
Důvodů vzniku strií je samozřejmě mnohem víc. Existují případy kdy je na vině například i ztráta kolagenu během hubnutí, příliš velké prsní implantáty, genetické predispozice nebo užívání kortikosteroidů.
Prevence vzniku strií
Prevence je klíčová. Zaměřte se na péči o pokožku se zaměřením na pružnost a hydrataci. Kůže je jeden z důležitých detoxikačních orgánů. Pokud máte pocit, že by strie mohly být vaše téma, pokuste se pokožku podpořit a příliš ji nezatěžovat.
Obecné zásady prevence
Vyvážený jídelníček: Snažte se o stravu co nejvíce zbavenou chemických přísad, konzervačních látek a barviv.
Pitný režim: Preferujte čistou vodu a nesycenou minerální vodu s nízkým obsahem sodíku. Doplněk mohou tvořit zeleninové a ovocné šťávy.
Pohyb: Pravidelný pohyb pomáhá odplavit toxiny a podporuje zdravý krevní oběh.
Hydratace: Důkladná hydratace je klíčová. Využijte rostlinné oleje (kokosový, mandlový, olivový, šípkový, jojobový), kakaové máslo, dětské oleje nebo regenerační kosmetiku s minimem přidaných parfémů a parabenů. Hledejte produkty s obsahem látek jako je kyselina hyaluronová, elastin, kolagen, vitamín A, vitamín E, alantoin nebo D-panthenol, které podporují regeneraci pokožky.
Vhodná výživa
V krémech proti striím můžeme nejčastěji najít tyto složky:
Vitamín E: Slouží jako antioxidant a chrání pokožku před volnými radikály.
Kyselina hyaluronová: Váže vodu a brání dehydrataci pokožky.
Přírodní oleje: Například jojobový, arganový, mandlový apod. Zvlhčují pokožku.
Panthenol: Má zklidňující a hydratační účinky.
Elastin: Pomáhá obnovit pružnost pokožky.
Léčba strií
Péče o již vzniklé strie se liší jen v důslednosti a naléhavosti s jakou se jí věnujete. Pokud je pravidelná dokáže zázraky a i hluboké strie se mohou stát téměř neviditelnými.
Základní doporučení
Mazání: Pravidelné používání krémů nebo olejů na problematické oblasti. Ideálně ráno a večer.
Masáže: Masáž pomáhá zvýšit průtok krve a produkci kolagenu. Můžete použít kartáč s měkkými štětinami nebo peeling.
Hydratace: Pravidelné hydratování problematických míst.
Používání doplňujících produktů: Využití krémů, olejů nebo másel, které pomáhají léčit strie.
Strava a pitný režim: Konzumace vhodných potravin a nápojů, které obsahují dostatek kyseliny hyaluronové a kolagenu, případně i formou potravinových doplňků.
Stimulace krevního oběhu: Střídání teplé a studené vody při sprchování má pozitivní dopad na krevní oběh a podporuje zdraví pokožky.
Jak se zbavit strií úplně
Bohužel, i přes veškeré pokroky ve výzkumu platí, že žádná jizva, a tedy ani strie, se nezahojí sama. Poškozená elastinová proteinová vlákna se nedokážou samy opravit, bez ohledu na to, jak dlouhý čas uběhne nebo jak moc hydratujeme pokožku. Nicméně důslednou péčí můžeme zásadně zmírnit projevy, které strie způsobují, až do takové míry, že se mohou stát téměř neviditelnými.
V extrémních případech můžeme využít služby estetické kliniky a zvážit jednu z metod odstranění strií.
Invazivní zákroky k odstranění strií
Mikrojehličková radiostimulace: Tento zákrok využívá drobné vpichy do kůže, což stimuluje produkci kolagenu a elastinu, čímž může pomoci uvolněné pokožce vypadat pevněji.
Ošetření laserem: Laserové ošetření může podporovat tvorbu melaninu v pokožce.
Chemický peeling: Tento zákrok zahrnuje aplikaci chemických látek na kůži, které pomáhají odstranit zrohovatělou kůži a zlepšit její vzhled.
Akustická rázová vlna: Tato technika využívá rázové vlny k léčbě strií.
Radiofrekvence: Radiofrekvence se používá k zahřátí hlubších vrstev kůže, což může stimulovat produkci kolagenu a zlepšit vzhled strií.
Mikrodermabraze: Tento postup zahrnuje mechanické odstranění zrohovatělé kůže a povrchových vrstev, což může zlepšit vzhled strií.
Abdominoplastika: Chirurgický zákrok, který odstraňuje nadbytečnou kůži a tuk z břišní oblasti.
Frakční C02 laser nebo erbiový laser: Tato forma laserové terapie může potenciálně zlepšit vzhled strií.
Biostimulační laser nebo fototerapie: Tyto techniky obecně snižují zarudnutí a mohou pomoci zlepšit vzhled strií.
Strie, stejně jako všechny jizvy, jsou jako nesmazatelný zápis do knihy života. S trochou péče a pozornosti, můžou i vaše strie příjemnou vzpomínkou.