8 prvních kroků jak připravit zahradu na jaro

18. 04. 2024

Sluníčko už zase začíná hřát a zahrada volá po zahájení sezóny. Přinášíme seznam věcí na co nezapomenout, aby vstup do nové sezóny byl co nejlepší. 

1. Úklid zahrady

Ještě než se pustíte do jarních prací, je dobré zahradu poklidit. Shrabat listí, posbírat větve, provzdušnit trávník hráběmi případně vertikutátorem a odstranit zbytky odkvetlých rostlin. Hned se budete rozhlížet s lepší náladou.

2. Úpravy, prořezávání

Na jaře je ještě čas na kontrolu rostlin, jejich prořezávání, prostříhání nebo přesazení. Upravují se také živé ploty, prořezají ovocné stromy.

3. Kontrola závlahy

Zkontrolujte všechny prvky zavlažování. Někomu stačí konve, hadice a trysky, někoho čeká zkouška funkčnosti zavlažovacího systému. 

4. Čištění a rytí záhonů

A je tu první práce, zryjte záhony, vysbírejte plevel a nečistoty, provzdušněte a připravte půdu na hnojení. 

5. Hnojení

Připravené záhony je potřeba na jaře zahnojit. Hnojivo vybírejte podle typu rostlin, které chcete pěstovat, některé vyžadují kyselejší rašelinu (borůvky), zelenina zase bohatší hnojivo. Zahnojení, případně dosetí si možná zaslouží i váš trávník hlavně tam, kde vytvořil loni holiny.

6. Mulčování

Mulč nebo dřevní štěpka pomáhá udržet závlahu a hlavně brání plevelům a travám v růstu. Hodí se pod všechny okrasné i užitkové keře. 

7. Ochrana před škůdci

V zahradě je potřeba zkontrolovat přítomnost škůdců a případně ošetřit stromy a keře správným přípravkem. Zejména ovocné stromy je potřeba ošetřit preventivně, poraďte se v zahradnictví.

8. Vysazování rostlin

A pokud máte dojem, že je vše připraveno, můžete začít plánovat a vysazovat první sazeničky květin nebo zeleniny. 

TIPITO.CZ

Magazín tipů, inspirací a nápadů pro lepší život. Recepty, bydlení, zdraví a lifehacking.

^