Pražská holešovická tržnice během rekonstrukce ožije kulturou

Po letech chátrání má Praha velké plány s Pražskou (dříve Holešovickou) tržnicí, která letos oslaví 125 let od svého založení. 

Pražská tržnice se podle plánů magistrátu stane místem konání kulturních událostí a lokálních obchodů, které nahradí nevábné vietnamské stánky, na které jsme byli zvyklí v posledních letech. Praha převzala areál tržnice v nevyhovujícím stavu po výhře v letité soudní rozepři o neplatnost nevýhodné nájemní smlouvy. 

 

Oslavy výročí založení areálu budou zahájeny v únoru rozsvícením vodárenské věže a vyvrcholí v měsíci červenci, kdy byla dřívější jatka uvedena před 125 lety do provozu. 

 

  • Březen: 
    sobotní trhy s jarní tématikou
    foodtruck zóna s gastronomickými specialitami
    sochařská výstava od Trafo gallery
    festival balkánského jídla a hudby

    folklorní párty známá jako Folklorní mejdlo

  • Duben:
    umístění kontejnerů se zelní a stromy
    Festival městského pěstování a kompostování
    Výstava o umění a Forum 88
    MINT market s lokálním designem
    Lunchmeat festival klubu NEONE
  • Květen:
    součást Open house festival

V druhé polovině roku se můžeme těšit na několik kulturních událostí, divadlo bratří Formanů zde uvede představení Deadtown, novou hru představí uskupení Pomezí, nový cirkus Jatka 78 obnoví představení Mše za duše. 

 

Náměstek promátora Pavel Vyhnánek (Praha sobě) ke změnám řekl: 

„Každý měsíc se v tržnici bude něco dít. Přijedou bratři Formanové, připojíme se k festivalu Open House Praha, uspořádáme velikonoční trhy a otevřeme foodtruckovou zónu. K tomu všemu začneme s rekonstrukcí, představíme plán budoucího využití hal a samozřejmě zachováme všechno to, co dobře funguje. V hale 22 zůstává skvělý zeleninový trh a v areálu lidé dál najdou i supermarket nebo asijský trh. Pražskou tržnici čeká velký rok a zvu všechny Pražany, ať si ho nenechají ujít.“

Areál dnešní Pražské tržnice je chráněn od roku 1993 jako kulturní památka, má rozlohu 103 060 m2, kde najdeme 40 objektů s prvky secese a novorenesance. Dříve Ústřední jatka královského města Prahy vznikla v roce 1883 a slavnostně otevřena o dva roky později. Na rozloze 103 060 m2  najdeme 40 objektů, budovy nesou prvky secese a novorenesance a byly postaveny podle návrhu architekta Josefa Srdínka. Dvě sochy postav s býky u vstupu do areálu pochází od významných českých sochařů Bohuslava Schnircha a Čeňka Vosmíka.  

 

Kurátorem Pražské tržnice je Michal Tošovský: 

„Letošní oslavy mají areál otevřít veřejnosti a nabídnou ochutnávku atmosféry, jakou bychom tu rádi vytvořili celoročně. Jednotlivé haly a prostory postupně budeme rekonstruovat a nabízet k pronájmu. Už teď ale umožňujeme dočasné pronájmy budov a venkovních prostranství pro různé jednorázové akce.”

Dost podobný články