Jak vybrat nejlepší místo v letadle, výhody a bezpečnost sedadel

14. 04. 2024

Každý chce v letadle sedět na svém oblíbeném místě. Jaké jsou výhody a nevýhody sedět o okénka nebo v uličce? Která místa jsou nejvýhodnější? Rozhoduje samozřejmě i délka letu.

U okna nebo do uličky? 

Základní výhody se samozřejmě nabízejí, sedadlo u okna má samozřejmě výhled, tedy pokud si ohlídáte, abyste neseděli na křídlech, kde uvidíte spíše mraky. Další výhodou je možnost opřít si hlavu o stěnu letadla. Také nemusíte pouštět spolucestující např. při návštěvě toalety, což se změní obratem v nevýhodu, pokud si potřebujete odskočit sami.

Sezení do uličky je výhodou pro prostorově výraznější postavy, není velkým problémem pustit spolucestující na toaletu, dobře je také vidět dovnitř letadla. Nezapomeňte ale, že v dnešních úsporných letadel jde o místo, kde se o vás každý procházející otírá, zejména letušky s obslužnými vozíčky moc prostoru nemají, pospat si tedy může být narušováno. 

A pak je tu nejméně oblíbené prostřední sedadlo, jeho nevýhody asi není třeba zmiňovat. Pokud není letadlo úplně obsazené, zkuste si vybrat jiné místo nebo se s někým vyměnit. Letušky jsou ke změně místa zpravidla netečné. 

Sezení na špičce letadle nebo na ocase? 

Rozhodující je, kam letíte. Na větších letištích, kde se nastupuje pomocí automatických ramp, tzv. krků, je sezení v čele letadla výhodnější, protože se rychleji dostanete na řadu. U menších letišť, typicky o nízkonákladových společností jako Ryanair, které přistávají zpravidla v levnějších destinacích, se přistavují pojízdné schody na předek i zadek letadla, výhoda rychlejšího vystupování vpředu se tedy maže. 

Obecně také platí, že před motory je, zejména u letadel Boeing, výrazně menší hluk, zatímco v druhé polovině letadla jsou typy letadel, kde potřebujete sluchátka proti nepříjemnému hučení. 

Bezpečnost

Ze statistik vyplývá, že více bezpečnější v případě nehody je sezení v zadní části, nebudeme ale malovat čerta na nebe. Vzadu bývá také letadlo prázdnější, nesedejte si ale do poslední řady, kde se často tvoří fronty na toaletu, kterou bývá někdy i cítit a sedadla často nejdou sklopit. Pravdou je, že pokud zvolíte sezení na středu letadla, díky motorům je stabilnější a méně se třese při turbulencích. 

Pokud se bojíte létání, zvolte určitě prostřední část nad křídly. Jedná se o jedna z nejbezpečnějších míst v letadle. Budete blízko únikovým východům, letadlo je v tom místě nejpevnější a turbulence jsou tu nejméně znát. Pokud budete přímo u nouzových východů nad křídly, získáte také větší prostor pro nohy.

Sedadla u únikových východů

Vybrat si můžete také sedadla u únikových východů, poskytují komfortní místo pro nohy a proto někdy bývají i zpoplatněná. Pozor však na zavazadla, pod nohami nesmíte mít ani batoh, cesta musí být po celou dobu letu volná. Formálně pak máte některé povinnosti, např. únikovou cestu v případě incidentu uvolnit, informujte se u letušek.  

Zpoplatnění

Všechna tahle doporučení jsou dnes většinou závislá na letecké společnosti, stále více jich bohužel přiděluje sezení automaticky a často schválně spolucestující rozdělí do různých částí letadla, aby vás donutila připlatit si za výběr sedadel. Pokud budete mít dost času, odbavujte se až na letišti, pokud to není zpoplatněné, kde si někdy stále můžete sedadla vybrat. Ale jen někdy, často se dozvíte, že sedadla vybírá počítač a služba vám zdarma nesmí vyhovět. 

Platí také, že pokud provedete online check-in ihned po jeho otevření, pravděpodobně dostanete sedadla vpředu letadla, s blížícím se času odletu budete sedět vzadu. 

TIPITO.CZ

Magazín tipů, inspirací a nápadů pro lepší život. Recepty, bydlení, zdraví a lifehacking.

^